Rodzaje nadruków na płytach CD, DVD, Blu-Ray

Istnieje kilka rodzajów nadruków na płytach. Przy produkcjach wysokonakładowych stosuje się nadruk offsetowy (jeśli projekt jest pełnokolorowy CMYK) oraz nadruk sitodrukowy (w przypadku zadruku w kolorach Pantone - paleta C). Przy niskich nakładach możemy dodatkowo zaoferować nadruk cyfrowy UV (w pełnym kolorze CMYK).

Każdy z wymienionych powyżej rodzajów nadruku należy do grupy nadruków profesjonalnych. We wszystkich tych technikach płyta bezpośrednio po zejściu z urządzenia jest gotowa do użytku. Przy żadnej z tych metod nie ma konieczności wykonywania dodatkowego zabezpieczenia powierzchni zadruku (np. przed wilgocią, słońcem).

Na rynku można także spotkać nadruki nie należące do grona profesjonalnych technik - naklejki oraz nadruki atramentowy na drukarkach przeznaczonych do użytku domowego. Żadnej z tych metod nie oferujemy.

Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych informacji oraz wskazówek na temat nadruków offsetowych, sitodrukowych oraz cyfrowych UV. Jeżeli sam przygotowujesz projekt nadruku - pobierz specyfikacje techniczne oraz szablony.

Ceny, terminy realizacji - znajdziesz także w cenniku:Na dodatkowe pytania chętnie odpowiemy:

PROMEDIA.PL
tel. 42-636-48-28
tel. 42-636-48-36
e-mail: info@promedia.pl

Nadruki na płytach - OFFSET

nadruk na płytach CD DVD Blu-Ray

Nadruki offsetowe na płytach najczęściej wybiera się przy produkcjach wysokonakładowych, kiedy projekt przygotowany jest w pełnym kolorze, zawiera zdjęcia, przejścia tonalne, szkice, drobne pełnokolorowe elementy.

Standardowo druk offsetowy wykonywany jest w 5 kolorach - biały podkład drukowany sitem i na niego drukowane offsetem pełny kolor CMYK; opcjonalnie istnieje możliwość drukowania dodatkowego koloru Pantone sitem - cały proces nadruku odbywa się w jednym przejściu przez maszynę. Płyty bezpośrednio po zejściu z maszyny nadaje się do użytku, nadruk jest nieścieralny, wodoodporny, zabezpieczony i nie klei się. Nie ma potrzeby jego dodatkowego zabezpieczania.

Stosowana przy nadruku offsetowym wysoka liniatura druku oraz mały, praktycznie niezauważalny raster sprawiają, że nawet drobne szczegóły mogą zostać dokładnie odwzorowane.

Ponieważ nadruk offsetowy na płytach jest wykonywany w technologii tzw. "suchego offsetu" - nie jest polecany przy nadrukach dużych, jednolitych apli. Takie aple mogę nie mieć jednolitego koloru, może być tez sytuacja, że płyty z różnych okresów produkcji mogą mieć niewielkie różnice w kolorystyce. Jednolite powierzchnie w określonym kolorze najlepiej jest drukować jak szósty kolor w druku offsetowym (wówczas druk odbywa się: biały + CMYK + Pantone). Można także cały projekt przerobić pod druk sitodrukowy. Przy niskich nakładach alternatywą będzie również druk cyfrowy UV.

Nadruki na płytach - CYFROWY UV

nadruk na płytach CD DVD Blu-Ray

Nadruk cyfrowy UV, ze względu na szybki i tani proces wykonania przygotowalni do druku - stosowany jest najczęściej w produkcjach niskonakładowych - do nakładu 500 szt. Nadruki UV wykorzystywane są przy projektach pełnokolorowych CMYK, zawierających zdjęcia, przejścia tonalne, szkice, drobne pełnokolorowe elementy.

Oferuje bardzo wysoką jakość druku (porównywalną z offsetem) i jednocześnie najkrótszy czas realizacji pracy. W porównaniu z drukiem offsetowym - nadruki UV dają mocniej nasycone kolory.

Niewątpliwą zaletą nadruków cyfrowych jest ich powtarzalność - zarówno w ramach jednej produkcji, jak i w przypadku wznowień.

Nadruk cyfrowy jest realizowany w kolorystyce: biały podkład + CMYK. Nie ma możliwości stosowania kolorów Pantone (taki kolor należy konwertować do CMYK-a i drukować z pełnego koloru) oraz stosować wybrań w białym podkładzie, aby pozostały niezadrukowane elementy w kolorze srebra płyty (jest taka możliwość stosując nadruk offsetowy oraz sitodrukowy). Cały cykl druku cyfrowego odbywa się w jednym przejściu - nadruk w czasie druku utwardzany jest pod lampami UV, co gwarantuje wysoką jakość, żywotność oraz pełną odporność na warunki atmosferyczne.

Przy nadruku cyfrowym UV można także eksperymentować z drukiem bezpośrednio na srebrnej powierzchni płyty - jednakże efekty mogą być albo bardzo ciekawe, zaskakujące, ale także nieprzewidywalne. Farby CMYK stosowane w druku cyfrowym UV są transparentne, dodatkowo srebrn płyty zmienia optycznie ich wygląd.

Nadruki na płytach - SITODRUK

nadruk na płytach CD DVD Blu-Ray

Na początku wszystkie produkowane płyty miały nadruki wykonywane w technice wysokorozdzielczego sitodruku. Obecnie sitodruk stosuje się przy wykonywaniu nadruków w kolorach Pantone (paleta C).

Przy zastosowaniu w projekcie kolorów Pantone w pełnym 100% kryciu - każda apla wygląda równo i brak dodatkowego rastra.

Sitodruku na płytach praktycznie nie stosuje się już do nadruku projektów pełnokolorowych - w tych dziedzinach sito zostało niemal całkowicie zastąpione przez druk offsetowy (przy wyższych nakładach) oraz cyfrowy UV (produkcje niskonakładowe).

Ale ciekawostka jest taka, że nadal bez sitodruku nie obędzie się żadna płyta wykonywana metodami profesjonalnymi. Zarówno przy nadrukach offsetowych, jak i przy druku cyfrowym UV ... biały podkład na płytach nadrukowywany jest metodą sitodruku.

Ze względu na stosunkowo najdroższy koszt przygotowalni do druku - sitodruk dopiero przy wyższych nakładach jest atrakcyjny cenowo.

Jaki rodzaj nadruku na płytach wybrać ?

nadruk na płytach CD DVD Blu-Ray

Często Klienci pytają, który rodzaj nadruku na płycie jest najlepszy. I nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Każdy rodzaj nadruku jest najlepszy ... pod warunkiem, że zostanie właściwie dobrany do przygotowanego projektu.

Są nadruki, które najlepiej wyjdą w technice sitodrukowej, a drukowane offsetem czy cyfrowym UV będą zdecydowanie gorsze. I są też projekty, które muszą być drukowane offsetowo lub cyfrowo, a nie powinno się do nich stosować sitodruku.

Dla utrwalenia raz jeszcze: każda technika nadruku na płycie jest najlepsza, o ile została właściwie dobrana do konkretnego projektu. Dlatego przy płytach stosuje się różne techniki druku.

Poniżej kilka sugestii, które powinny pomóc w doborze techniki druku do danego projektu. Można też poniższymi uwagami sugerować się podczas przygotowania projektu pod konkretna technikę.