Tłoczenie płyt CD DVD

Płyta CD została opracowana i wdrożona do produkcji przez firmę Philips. Cyfrowa technologia zapisu, podwójna warstwa zabezpieczająca oraz brak kontaktu urządzenia odczytującego (lasera) z powierzchnią płyty, pozwalają uzyskać nośnik o wysokiej jakości i trwałości.

W naszej ofercie znajdziesz pełen zakres usług przy produkcji płyt CD/DVD/BD we wszystkich istniejących standardach zapisu. Najpopularniejsze z nich to:

  • CD-ROM - prezentacje, programy, pliki komputerowe (do 700 MB)
  • CD-Audio - dźwięk w wysokiej jakości (20 Hz - 20 kHz) (do 80 min.)
  • CD-Video (V-CD) - video w formacie MPEG-1 (do 80 min)
  • CD-Extra - połączenie dwóch formatów CD-ROM i CD-Audio
  • DVD-ROM - pliki komputerowe, prezentacje, programy (do 4,7 GB dla płyt jednowarstwowych / do 8,5 GB dla płyt dwuwarstwowych)
  • DVD-Video - filmy w formacie DVD (do 4,7 GB dla płyt jednowarstwowych / do 8,5 GB dla płyt dwuwarstwowych)

Płyty mogą mieć różne kształty, aczkolwiek warto zaznaczyć, że zgodnie z informacjami podawanymi przez producentów czytników - stosowanie innych płyt niż standardowej wielkości może prowadzić do uszkodzenia sprzętu i stosowanie płyt kształtowych należy traktować bardziej w kategorii ciekawostki niż nośnika przeznaczonego do codziennego użytku.

  • standardowa wielkość - średnica 12 cm (zapis CD - do 79:55 min lub 700 MB, zapis DVD - jednowarstwowa do 4,7 GB lub dwuwarstwowa do 8,5 GB)
  • mini CD - średnica 8 cm (zapis do 21:00 min. lub 200 MB)
  • mini DVD - średnica 8 cm (zapis do ok. 1,4 GB)
  • CD wizytówka - prostokątna, wielkość zbliżona do karty kredytowej(zapis do ok. 20 MB lub ok. 50 MB)
  • płyty kształtowe - np. w formie logo (zapis uzależniony od kształtu)
Tłoczenie płyt CD,DVD Ceny, terminy realizacji - znajdziesz także w cenniku:



Na dodatkowe pytania chętnie odpowiemy:

PROMEDIA.PL
tel. 42-636-48-28
tel. 42-636-48-36
e-mail: info@promedia.pl

Tłoczenie płyt CD, DVD

technologia produkcji płyt

Tłoczenie CD DVD BD - premastering

Premastering

Jest to pierwszy etap produkcji płyty. W przypadku plików komputerowych jest to po prostu zgranie całości materiału na jedną płytę - każdy jest w stanie to wykonać samodzielnie.

W przypadku przygotowania do tłoczenia materiału muzycznego premastering najczęściej polega na wyrównaniu poziomów nagrań, odszumianiu, tworzeniu "klimatu" nagrania. Prostu premastering można wykonać samodzielnie korzystając z wbudowanych funkcji programów nagrywających. Częściej premastering wykonują realizatorzy dźwięku w studiach nagrań.

Efektem premastaringu jest "płyta wzorcowa" ("płyta-matka") dostarczana następnie do przygotowania matrycy do tłoczenia płyty.
Zapis płyty CD-R, DVD+/-R w nagrywarce, powinien być wykonany z możliwie niską prędkością, co pozwoli uniknąć błędów przy nagrywaniu przy dużych szybkościach. Sama nagrywarka także ma wpływ na jakość nagrania na płycie.

Zamiast płyty wzorcowej możesz także dostarczyć na serwer FTP obraz płyty zapisany w jednym z formatów ISO lub NRG (UWAGA: nie zapisuje obrazu na płycie dostarczanej do tłoczenia, obrazem płyty posługuj się wyłącznie przy zamieszczaniu materiału na serwerze FTP).

Tłoczenie CD DVD BD - mastering

Mastering

Jeden z najważniejszych etapów produkcji płyt CD/DVD/BD. Od właściwie wykonanej matrycy (zwanej także glass-masterem) zależy cała produkcja. Pomieszczenia, w których przygotowywane są matryce spełniają normy najwyższej klasy laboratoriów i mogą być porównywane jedynie z tymi, gdzie wytwarzane są mikroprocesory oraz farmaceutyki.

Na poszczególnych etapach przygotowania matrycy do tłoczenia płyt przeprowadzane są kontrole jakości.

Matryca wykonywana jest na specjalnym szklanym krążku o wysokiej odporności na zmianę wymiarów. Nakładana jest emulsja światłoczuła, a następnie w specjalistycznym urządzeniu w sposób laserowy nanoszony jest obraz spirali z danymi. Spirala ma grubość ok. 1 mikrometra (czyli 12 razy mniej niż ludzki włos!). Następne etapy to wywołanie oraz trawienie. Na matrycy pojawia się obraz spirali z danymi.

Każda matryca jest sprawdzana przez laser-tester. Jego zadaniem jest wychwycenie wszelkich niezgodności z ogólnymi normami zapisu. Jeżeli cały proces przebiegł bez zakłóceń i matryca jest w 100% zgodna z materiałem na płycie wzorcowej, metodą galwaniczną matryca pokrywana jest warstwą aluminium.

Tłoczenie CD DVD BD - nagranie

Tłoczenie płyt CD DVD

Cały proces tłoczenia płyt CD/DVD jest sterowany i kontrolowany komputerowo.
W procesie produkcji z granulatu poliwęglanu powstaje płyta. Płyty tłoczone są na wysokowydajnych, dokładnych wtryskarkach, na których granulat poliwęglanu pod bardzo wysokim ciśnieniem formowany jest w krążek, na którym z jednej strony jest odciskana wcześniej przygotowana matryca, zawierająca obraz spirali z danymi. W ten sposób zawartość płyty znajduje się na wyprodukowanym nośniku.

Po wytłoczeniu, następuje etap zabezpieczenia płyty. Krążek jest metodą próżniową poddawany metalizacji, a następnie pokrywany warstwą lakieru ochronnego, którego zadaniem jest zabezpieczenie aluminium przed utlenieniem.

Końcowy etap produkcji płyty to test jakościowy - losowe odbicie światła lasera w kilku milionach punktów na płycie. Jeżeli wynik testu jest pozytywny, płyta jest wysokiej jakości produktem w pełni zgodnym z dostarczoną płytą wzorcową. W przypadku wykrycia błędu na nośniku, dany egzemplarz jest odrzucany z linii produkcyjnej i nie przekazywany do dalszych etapów produkcji.

Cykl wytłoczenia jednej płyty trwa ok. 3 sekund.
Po wytoczeniu płyty składowane są na szpindlach i oczekują na wykonanie nadruku na ich powierzchni.

Tłoczenie CD DVD BD - nadruki

Nadruk na płytach CD DVD

Ostatnim etapem tłoczenia płyt CD/DVD jest wykonanie nadruku na powierzchni nośnika. Nadruk na płytach CD DVD wykonywany jest w technice offsetowej lub wysokorozdzielczego sitodruku.

  • Nadruki offsetowe stosowane są przy projektach pełnokolorowych (zdjęcia, grafiki, przejścia tonalne, itp.).
  • Nadruki sitodrukowe wykorzystywane są dla projektów przygotowanych w kolorach Pantone (teksty, jednolite aple w określonych kolorach, itp. - bez przejść tonalnych).

Każda ze stosowanych technik zadruku jest metodą przemysłową. Płyta bezpośrednio po zadruku jest gotowa do użycia i nie musi być dodatkowo zabezpieczana przed wilgocią, dotykiem, itp.

Wystąpiły błędy - kod błędu XrB33a